Z Bobowej na Grunwald

12 października 2013
bbturystyka

W niedzielę 14 lipca 2013 roku w Wilczyskach – Jeżowie  odbył się Piknik Historyczny „ Z Bobowej na Grunwald”. Była to już trzecia edycja imprezy, której celem jest upamiętnienie udziału 46 Chorągwi Zygmunta Gryfity w bitwie pod Grunwaldem, który wyruszył na wojnę z Krzyżakami z Bobowej, a także  kształtowanie postaw patriotycznych u młodych ludzi.

Organizatorami pikniku  był Burmistrz Bobowej  i Stowarzyszenie „ Gryf”.

Impreza  rozpoczęła się o godzinie 15.00  uroczystym przemarszem bractw rycerskich wraz z orkiestrą dętą z Bobowej wokół bobowskiego Rynku.  Pod historycznym obeliskiem na dziedzińcu  Zespołu Szkół Ogólnokształcących   Burmistrz,  w asyście Przewodniczącego Rady Miejskiej,  Prezesa Stowarzyszenia „Gryf”  oraz rycerzy złożył  bukiet kwiatów. Uczestnicy imprezy prowadzeni przez banderią konną udali się do Wilczysk – Jeżowa  pod renesansowy dwór obronny. Tam   oficjalnego otwarcia pikniku dokonał Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza.

Atrakcje, jakie towarzyszyły uczestnikom imprezy to przede wszystkim prezentacje przybyłych bractw rycerskich: Wolna Najemna Kompania Kasztelanii z Szymbarku, Konfraternia Miecza i Topora z Sędziszowej, oraz  Bractwo Rycerskie 46 Chorągwi Zygmunta Gryfity z Bobowej. Pokaz walk rycerskich, prezentacja strojów z epoki średniowiecza, tańce i jadło średniowieczne, to tylko niektóre punkty bogatego programu,  jaki przygotowali organizatorzy. Nie brakowało także atrakcji dla dzieci.

Zainteresowaniem cieszyły się również występy młodych artystów z dziecięcego zespołu tanecznego „Jankowianie” oraz zespół pieśni i tańca „Lipniczanie” z gminy Korzenna. W roli gwiazdy wieczoru wystąpił zespół „Czarno – Czarni”.

Imprezę prowadziła Pani Barbara Kowalska  regionalistka z Bobowej.

O stronę kulinarną imprezy zadbały miejscowe restauracje Zajazd Ostoja
i F.H.U. „Gravita”
, serwując swoje specjały. Piknik zakończyła zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Astron”.

(ck)

 

Response code is 404