Tysiące gości na weselu żydowskim

16 grudnia 2014
bbturystyka

W dniach 8-9 czerwca 2013 r. odbyły się Dni Bobowej z kulturą żydowską „Jak Cadyk z Bobowej córkę wydawał”.

Dni Bobowej z kulturą żydowską uważam za otwarte tymi słowami  w dniu 8 czerwca w sali widowiskowej „Koronka”  Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza  rozpoczął  uroczystości.
Pierwszym wydarzeniem była sesja historyczna połączona z projekcją filmu dokumentalnego pt. „Z Bobowej do Nowego Jorku”. Sesję prowadzili: Barbara Kowalska – regionalistka z Bobowej i  Adam Bartosz z Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Głos zabrali również: Prof. dr hab. n. med. Aleksander B. Skotnicki oraz Wojciech Molendowicz.
Następnie zgromadzeni udali się przed  dom Schneiderów przy ul. Grunwaldzkiej 1,  gdzie Burmistrz Bobowej dokonał uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej przed ostatnim oryginalnym domem żydowskim w Bobowej.
O godz. 18:30 w kościele pw. Św. Zofii odbył się spektakl teatralny pt. Zdążyć przed Panem Bogiem Hanny Krall w wykonaniu aktorów teatru im. Ludwika Solskiego z Tarnowa.
Kino plenerowe na Rynku zakończyło pierwszy dzień imprezy. Wyświetlono polski film fabularny pt. Cud Purymowy w reż. I. Cywińskiej, oraz filmy dokumentalne: „Pielgrzymka do Galicji” i „Korzenie”.

9 czerwca 2013 r. 

Inscenizacja wesela żydowskiego z 1931 r. „Jak Cadyk z Bobowej córkę wydawał” rozpoczęła się przyjazdem pociągu retro z Panem Młodym i gośćmi weselnymi na stację kolejową w Bobowej. Na stacji czekał orszak  z Panną Młodą,  banderia konna,  goście,   statyści w specjalnych strojach oraz tysiące  widzów.  Po powitaniu  para młoda ich  rodzice, dostojni goście,  kapela klezmerska  oraz wszyscy zgromadzeni  udali się w kierunku bobowskiego Rynku.  Orszak weselny   prowadziła banderia konna. Ceremonia zaślubin odbyła się zgodnie z tradycją żydowską  pod gołym niebem przed synagogą. By umożliwić obejrzenie rekonstrukcji wesela żydowskiego szerszej widowni, na Rynku ustawiony był telebim.
Na scenie  znajdującej się na Rynku Burmistrz Bobowej powitał  zaproszonych gości. Gościem honorowym była  Shoshana Stern – córka  Nehemy i Mojżesza Stemplów, która przybyła  wraz z mężem  Williamem z Londynu. Swoją obecnością zaszczycili  nas  również  Parlamentarzyści Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś oraz Senator RP Stanisław Kogut,  Wicewojewoda Małopolski Andrzej Harężlak, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Paweł Śliwa, Starosta Gorlicki Mirosław Wędrychowicz.
Aktorzy teatru im Ludwika Solskiego w Tarnowie przedstawili na scenie ceremonię zaślubin wraz z komentarzem rytuału, a młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych zaprezentowała pokaz tańców żydowskich.
W bobowskiej synagodze można było zwiedzać wystawy zdjęć: „Wesele żydowskie z 1931r.”, „Bobowa dawniej i dzisiaj”, „Bobowa z lotu ptaka” oraz „Bobowa w grafice”, a w Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa galerię koronki klockowej.
Wokół Rynku ustawionych było wiele stoisk, m.in. pamiątki po bobowskich Żydach prezentował Józef Gucwa, zobaczyć można było również rzeźby Mariana  Bartoszka, pracownicy Centrum Kultury przygotowali stoisko z materiałami promocyjnymi, nie zabrakło również bobowskiej koronki i jej twórczyń. Swoje prace prezentowały Maria Sikorska, Józefa Myśliwiec i Monika Madej.
Panie z kół gospodyń wiejskich przygotowały stoiska gastronomiczne z potrawami kuchni żydowskiej, którymi częstowały przybyłych gości.
Była możliwość zobaczenia kuczki (sukot) w której spożywa się posiłki w Święto Szałasów.
Na zakończenie imprezy odbyły się koncerty kapel klezmerskich: Rzeszów Klezmer Bandoraz Orkiestry Klezmerskej Teatru Sejneńskiego Pogranicze.

Organizatorami Dni Bobowej w kulturą żydowską byli: Burmistrz Bobowej, Rada Miejska, Stowarzyszenie „Gryf”, Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, TVP S.A. Odział w Krakowie, Narodowe Archiwum Cyfrowe w Warszawie, Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partnerem Projektu było Województwo Małopolskie.

(ck)

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowych z „Dni Bobowej z kulturą żydowską” w dniach 8-9 czerwca 2013 r.

TVP: http://www.tvp.pl/krakow/newsy/wideo/jak-cadyk-z-bobowej-corke-wydawal/11391664
RTvG: http://rtvg.pl/main?f=2757
Tarwizja: http://www.tarwizja.pl/show/video/1574/
IMAV.tv: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Rqe3dPUrV2A
Prezentujemy Państwu rownież dwie galerie zdjęć, autorstwa Romana Wielgusa oraz Bogdana Belcera.

Response code is 404

Komentarze

  1. Pan WordPress pisze:

    Cześć, to jest komentarz.
    Aby skasować ten komentarz, zaloguj się i wyświetl komentarze tego wpisu. Wtedy zobaczysz opcje edycji oraz kasowania komentarzy.